Savunma Eğitimimizin Temel Özellikleri Nelerdir?

Dövüş sporlar her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Savunma ve saldırı olarak ayrılan dövüş sanatında kendini koruyabilmek, saldırmak, dayak yememek gibi istekler yatar. Adını ülkemizde yavaş yavaş duymaya başladığımız Krav maga İsrail güvenlik güçlerinin ve ordunun savaşlar da kullandığı bir savaş sanatı olarak geçmektedir.

Yaklaşık kırk sene önce ortaya çıkmış olan bu dövüş sanatı kısa süre de en modern savunma sporu haline gelmiştir. İbranice dövüş ve temas anlamına gelmekte ve kelime anlamı olarak Batı dünyasında da yakın dövüş olarak bilinmektedir. İsrail de kişisel savunma ve öldürme taktikleri çıkartılarak sivil hayatta kullanılabilecek hale getirilip eğitimler verilmektedir.

İlk önce İsrail ordusunda, gizli serviste ve polisler tarafından kullanılmıştır. Defalarca bilgisayar testlerinden geçirilmiş ve gelişime açık tutulmuştur. Fiziksel güç, kondisyon, refleks, hazırlık olma ve öz güven ön planda tutulmaktadır. Sistemin içinde neredeyse tüm savunma ve saldırı sanatları bulunmaktadır.

Kickbox, boks, aikido, karate ve judodan alınan teknikler ile farklı savunma teknikleri ile harmanlanarak ortaya çıkan krav maga öncelikle kişinin reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yönelik çalışmalar ile başlanmaktadır. En önemli unsur kişinin yeni durumlara hızlı adapte olabilmesini sağlamak ve herhangi bir saldırıda boyun kitleme, giysiden yakalama veya el hareketleri ile saldırıdan kurtulabilmektir.